JTAC-i medzinárodne – SOF Air Capabilities Development Workshop
SOF Air Capabilities Development Workshop bola medzinárodná CAS aktivita prebiehajúca na rôznych miestach Slovenskej republiky v dňoch od 20. júna do 2. júla 2022. Išlo o vysokošpecializovaný výcvik leteckých navádzačov, takzvaných JTAC-ov (Joint Terminal Attack Controller), zameraný na vykonávanie komplexných scenárov plného profilu špeciálnych operácií s využitím rôznych spôsobov infiltrácie a extrakcie úderného tímu. V čase týchto činností bola prostredníctvom JTAC-a pôsobiaceho v tíme vykonávaná vzdušná podpora pozemného manévru špeciálnych jednotiek v priestore operácie a maximalizovaná palebná podpora implementovaním spoločných palieb (joint fires), kedy v jednom spoločnom priestore súčasne strieľali viaceré platformy pod dozorom a riadením výhradne JTAC-a.
Počas dvojtýždňového výcviku JTAC-i pôsobili v troch rôznych priestoroch SR s využitím:
- vodnej plochy na východe SR, kde boli realizované scenáre so zasadením do idúceho člna Zodiac FC470 metódou FAST ROPE (FRIES – Fast Rope Insertion Extraction System), pričom bol počas - i po infiltrácii - úderný tím podporovaný priamou leteckou podporou vrtuľníkov Mi-17 a UH-60M z prešovského 51. krídla. Tie ničili ciele pod taktickým námetom na vodnej hladine i mimo nej,
- priestoru Centra výcviku Lešť - tam bol scenár zameraný na boj v zastavaných priestoroch a vykonanie tzv. Urban CAS (CAS - Close Air Support). Úderný tím bol zasadený na budovu, aby pokračoval taktikou boja na krátke vzdialenosti v zastavaných oblastiach (CQB - Close Quarter Battle) s podporou stíhacích lietadiel L-39 z 2. taktickej letky 81. krídla Sliač,
- Vojenského obvodu Záhorie, konkrétne leteckej strelnice, kde sa JTAC-i zdokonaľovali v riadení a integrácii palieb vzdušných a pozemných palebných prostriedkov pri podpore pozemnej operácie špeciálnych síl v tyle nepriateľa. Vďaka nasadeniu JTAC-a bolo možné súčasne vykonávať paľby z ťažkých a ručných zbraní vojakov 5. pluku špeciálneho určenia i zbraní stíhacích vzdušných prostriedkov. Úderný tím bol dozásobený taktickým zhodom materiálu padákmi do určeného priestoru z lietadla C-27J Spartan zo 46. krídla z Malaciek.
Hlavným prínosom výcviku bolo reálne vykonanie súčasných spoločných palieb, ktoré sa v prostredí Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) doteraz nevykonávali. Vzhľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu, no aj vzhľadom na budovanie a udržanie spôsobilostí pre vedenie operácií moderného bojiska a tým zvyšovanie operačnej pripravenosti OS SR, je potrebné v takomto výcviku pokračovať i naďalej.